اصول محتوا نویسی

content

اصول محتوا نویسی

هر چیزی اصول خاص خودش را دارد و محتوا نویسی نیز به همین شکل است. در این مطلب قصد داریم اصول نوشتن محتوا را بصورت خاص برای مطلب و بصورت کلی در سایت مطرح نماییم.

رعایت این اصول موجب می شود که سایت از لحاظ ساختاری در وضعیت ایده آلی قرار داشته باشد.

محتوا نویسی
محتوا نویسی

نکات مهم محتوا نویسی

توجه داشته باشید که این موارد صرفا مختص یک سایت نیست و اصول آن می تواند کاربرد داشته باشد.

از نکات مهم نوشتن محتوا می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • ایجاد ارتباط محتوایی صحیح بین مطالب مرتبط
  • زیر مجموعه کردن مطالب وابسته به مطالب شاخص
  • پیاده کردن ساختار منظم در سایت برای دسترسی آسان کاربران به مطالب
  • ایجاد ساختار منظم و قابل درک در آدرس صفحات ( URLs )

حال به چهار مبحث زیر که در ادامه مطرح خواهند شد توجه نمایید.

ارتباط محتوایی صحیح بین مطالب مرتبط

بسیاری از مطالب را نمی توان بصورت یکجا در یک صفحه مطرح نمود. به همین جهت معمولا مطالب در چندین صفحه مطرح میشود که جمع آنها می تواند یک مجموعه محتوای مرتبط باشد. در اینجا اگر ما لینک صفحات مرتبط را در میان مطلب یا بصورت پیشنهادی قرار دهیم مخاطب در صورت تمایل آن را پیگیری خواهد کرد. در واقع ما ارتباط بین مطالب را برای کاربران مهیا می کنیم که در صورت نیاز به آنها نیز دسترسی داشته باشند. قرار دادن لینک مطلب یا مطالب دیگر در بین محتوا یکی از بهترین روشهای برقراری ارتباط محتوایی صحیح بین صفحات سایت است.

اصول محتوا نویسی
اصول محتوا نویسی

اتصال صحیح مطلب زیرمجموعه به مطالب شاخص

باید ساختاری را در سایت پیاده نمود که صفحات زیر مجموعه به مطالب شاخص متصل باشند. اینکار به دو دلیل انجام می شود. دلیل اول ایجاد رابط قابل دسترسی برای کاربران به منظور تشخیص زیرمجموعه و شاخص و دلیل دوم ایجاد زیرساخت قابل درک برای موتورهای جستجوگر بخصوص گوگل.

ایجاد مسیر دسترسی آسان بین صفحات سایت

این موضوع بیشتر به بحث رابط کاربری مربوط می شود. طراحی مناسب منوها و همچنین وجود نشانگر صفحات ( Breadcrumb ) کمک زیادی به ایجاد چنین وضعیتی در سایت خواهد کرد.

ایجاد ساختار منظم در آدرس صفحات سایت

همانطور که در مثال ذکر شده است صفحات هاست شما به عنوان زیر مجموعه صفحه میزبانی وب هستند و این قاعده در URL آنها نیز کاملا مشهود است. پیاده سازی این ساختار کمک زیادی به بهبود ساختار سایت میکند.